П`ятниця, 16.11.2018, 13:01
Заклад дошкільної освіти "ЗОЛОТА РИБКА"
с. Синівка Липоводолинського району Сумської області

 Каталог статей

Меню сайту
Форма входу
Категорії розділу
Мої статті [12]
Пошук
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » Мої статті

Виховання казкою

                                                                 «Казка, фантазія – це ключик, за допомогою якого можна відкрити джерела думки і слова. Без                                                                      казки, без гри уяви дитина не може жити… Казка – це образно кажучи, свіжий вітер, що                                                                                роздмухує вогник дитячої думки і мови». 
                                                                                                                                                      В. Сухомлинський

Усна творчість нашого народу багата й різноманітна. Найпопулярнішим жанром серед дітей є казка. У ній гармонійно поєднуються реальне й фантастичне, зачаровуючи малих красою українського слова – мудрого, доброго, оптимістичного. Споконвіку старші покоління передавали нащадкам власний світогляд, морально-етичні та естетичні принципи, мрії про нездоланність добра і правди, про щасливе життя.
Значення казок у вихованні дітей важко переоцінити. Це не лише скарбниця народної мудрості, а й невичерпне джерело розвитку емоційної сфери і творчого потенціалу дитини. Казка збагачує соціальний і предметний досвід, показує способи розв’язання моральних суперечностей, і, до того ж у ній завжди перемагає добро. 
Але, шановні дорослі, казку можна не тільки читати чи розповідати дітям, а з нею можна і погратися. Ось сьогодні ми з вами і спробуємо це зробити. А допоможе нам в цьому казкова галявина, на якій полюбляють гратися діти. 
Познайомивши дітей зі змістом казки можна запропонувати побудувати ланцюжок послідовних подій, який допомагає «прожити» разом із героєм його життя. Можна зазирнути в минуле чи майбутнє персонажів: уявити що було раніше з тим чи з тим і з них і що могло б відбутися далі. Давайте спробуєм розповісти, як усе складеться для Колобка, коли він повернеться до баби й діда (відповіді батьків). Як зміняться характер та життя Кози – Дерези після того, як її виженуть із Зайчикової хатки? (відповіді батьків). 
Ось така «прогулянка в минуле казкових героїв» має виховне спрямування. Фантазуючи, дитина вчиться не лише осмислювати описані події, а й аналізувати певні життєві ситуації, передбачати наслідки конкретних дій та вчинків і можливі реакції на них однолітків та дорослих, які її оточують. Давайте, наприклад, спробуємо проаналізувати дитинство Баби Яги, щоб дізнатися чому ж вона потім стала лихою та потворною (відповіді батьків). А щo б таке придумати зараз аби відвернути Бабу Ягу від зла? (відповіді батьків). 
Розповідаючи дітям казку, запропонуйте їм самим зарадити головному героєві у його пригоді, не залучаючи до цього інших персонажів. Наприклад, подумайте, і відтворіть на галявині казок, будь ласка, як Зайцеві з казки «Зайчикова хатка» можна було б і без сторонньої допомоги вигнати Лисицю зі своєї оселі? (відповіді батьків). А як би Колобок міг заховатися від голодних звірів? (батьки відповідають і показують на галявині). 
Запропонуйте малюкові уявити себе кимось із тих, хто діє в казці, й розповісти, що він відчув би, як сприйняв би конкретну подію, залежно від того, чиїми очима зараз «дивиться» на неї. А як поставився б до подібної ситуації інший казковий герой. Адже сприйняття добра і зла у різних героїв не однакове а й часто навіть зовсім протилежне. Баба Яга чи Змій, напевно, вбачають у добрих вчинках зло щодо себе; Дідова ж Дочка сприймає їх як надання допомоги ближньому і як радісну подію.
А зараз інша пропозиція – спробуємо написати листа улюбленому казковому героєві й поділитися з ним власними враженнями, висловити свої побажання або прохання. 
Ігри за змістом казки, ігри  із залученням казкових персонажів та ігри – бесіди будуть особливо гострими і цікавими, якщо мова піде про позитивного героя, який не зовсім гарно виглядає ззовні чи має певні фізичні вади (наприклад Кривенька качечка) а негативний, навпаки має ошатний привабливий вигляд (Мачуха, яка перетворилась в Царівну).
Змінити погляд дитини на непривабливий зовнішній вигляд позитивного персонажа допоможе звертання цього героя до неї за допомогою чи порадою. Щоб ви, шановні батьки, запропонували б Чудовиську із казки «Пурпурова квіточка», щоб його вигляд не так лякав інших? (відповіді батьків). 
Після прослуховування казок радимо провести за ними ігри морально-етичного спрямування. Отже, спробуємо погратися самі.  
«Хто у світі найлихіший?» 
Придумайте лихого та підступного казкового персонажа, опишіть його зовнішність, характер, спосіб життя, звички, помешкання, відшукайте його на галявині. Чи може існувати казка без нього? Яку роль відіграє він в казці? (відповіді та дії батьків).
«Хто у світі найдобріший» 
(Гра проводиться аналогічно)
«Хороший і поганий»
За що можна було б похвалити Бабу Ягу? Яка користь для Змія у тому, що він має три голови (відповіді батьків).
«Навпаки»
Тут відомим казковим персонажам надаються прямо протилежні риси характеру.
«Коли б я міг»
Ця гра допоможе засобами казкового, уявного викликати в дітей бажання здійснювати реальні добрі справи. 
Подумайте, якби ви змогли стати невидимим, щоб тоді ви зробили б? (відповіді батьків). 
Коли б ви змогли перетворитися у сонце чи вітер, щоб тоді прагнули б? (відповіді батьків). 
«Мудра Сова»
Розумні поради допоможуть дітям розв’язати пригадуванні ними неприємні ситуації із казок більш справедливо.
Як би ви порадили Півникові поступити з ледачими Мишенятами, щоб вони не залишились голодними? (відповіді батьків). 
З усього сказаного можна зробити висновок: казка подає дітям загальнолюдські цінності, високу мораль не у вигляді сухих і нудних повчань та наказів. А підводить дитину до самостійних висновків: чому саме слід поводитися добре; чому лише гарні вчинки дають справжню втіху. 
Вміла робота з казкою допоможе виховати в дитини чуйність і доброзичливість, милосердя й співчуття – риси, які допомагають формувати справжню Людину.       

 

 

Категорія: Мої статті | Додав: АС (16.10.2015)
Переглядів: 150 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: