Неділя, 16.12.2018, 08:31
Заклад дошкільної освіти "ЗОЛОТА РИБКА"
с. Синівка Липоводолинського району Сумської області

 Каталог файлів

Меню сайту
Форма входу
Категорії розділу
Мої файли [9]
Пошук
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Файли » Мої файли

Розвивальний простір у груповому осередку ДНЗ
28.02.2017, 17:13

Базовий компонент дошкільної освіти України спрямовує педагогів на створення в дошкільному навчальному закладі розвивального життєвого простору, що сприятиме повноцінному розвитку дітей. Розвивальне середовище – комплекс психолого-педагогічних, матеріально-технічних, санітарно-гігієнічних, ергономічних, естетичних умов, що забезпечують організацію життєдіяльності дітей у дошкільному навчальному закладі.

Сучасні дослідники розглядають розвивальне середовище, як систему матеріальних об'єктів діяльності дитини, що функціонально моделює зміст її духовного і фізичного розвитку. Збагачене середовище передбачає єдність соціальних і природних засобів забезпечення повноцінної життєдіяльності дитини..

Розвивальний простір (природна, культурна, соціальна складові, складова власного Я) групового приміщення передбачає створення спеціальних осередків. Педагогічні працівники дошкільного навчального закладу самостійно вибирають їх кількість та наповнення. У групових приміщеннях дошкільного навчального закладу можна створити такі спеціальні осередки:

природознавчий;

дитячого експериментування;

ігрової діяльності;

образотворчої діяльності;

музичний;

художнього слова;

народознавства;

розвивального навчання;

спортивний;

трудової діяльності;

відпочинку та усамітнення;

самопізнання;

співпраці з батьками;

власної групи

 

                                                    Природознавчий осередок

У природознавчому осередку розміщують постійні та сезонні об’єкти природи, предмети догляду за ними. Постійними мешканцями цього осередку можуть бути акваріумні рибки, папуги, канарки, хом’яки, морські свинки тощо. У природознавчому осередку обов’язково розміщують календар природи (погоди), де діти відмічають пори року, погодні зміни тощо.

Тут також доцільно представити вироби дітей з природного матеріалу, гербарії; розмістити альбоми з ілюстраціями об’єктів та явищ природи. Доречно у природознавчому осередку мати карти зоряного неба, макети планет, глобус тощо; розміщувати інформацію краєзнавчої тематики, фотографії різних природних ландшафтів. У цьому осередку влаштовують і тематичні виставки, наприклад: «Природа рідного краю», «Як я провів літо», «Діти нашої групи на екскурсії в осінньому парку» тощо. Осередок дитячого експериментування може бути як самостійним осередком, так і складовою природознавчого осередку. У ньому доцільно передбачити дослідне обладнання (різні ємності, колби, пробірки, дитя¬чий мікроскоп, фільтри, ваги, а також допоміжні матеріали), за допомо¬гою якого діти, шляхом ігрових маніпуляцій, дізнаються про властивості води, повітря, грунту, про особливості їх впливу на рослини, тварин, лю¬дей; а також встановлюють логічні взаємозв’язки у природі. У групах для дітей старшого дошкільного віку в осередках дитячого експериментуван¬ня можна розмістити окремі міні-центри екологічних досліджень.

Осередок ігрової діяльності.

У групових приміщеннях дошкільного навчального закладу необхідно створити умови для різних видів ігор: сюжетно-рольових, кон- структорсько-будівельних, настільно-друкованих, театралізованих, дидактичних. Для цього в осередку ігрової діяльності варто організувати відповідні міні-осередки. Для проведення сюжетно-рольових ігор слід передбачити атрибути для організації найбільш популярних серед дошкільників ігор, зокрема таких, як: «Родина», «Магазин», «Перукарня», «Лікарня», «Автомайстерня» тощо. Атрибутами для ігор можуть бути:

сюжетно-образні іграшки (ляльки, фігурки тварин, м’які іграшки, іграшкові меблі, посуд, побутова техніка, різні види транспорту, технічні інструменти);

предмети-замісники (клаптики тканини, поролон, мотузки, коробки, килимки різні за формою і розміром);

макети та предметно-ігрові фони (палац ляльки з кімнатами, макет-карта «Вулиці мого міста» тощо);

ігрові модулі.

Для дітей молодшого дошкільного віку доречно створити повноцінні розгорнуті міні-осередки із залученням усієї зазначеної атрибутики. При цьому варто використовувати великогабаритні допоміжні конструкції: наприклад, у грі «На кухні» — плита, мийка, стіл зі стільцями, кухонний та столовий посуд; у грі «Магазин» — прилавок, ваги, каса, полиці з товарами, відповідно до зросту дітей. Для дітей старшого дошкільного віку відповідні атрибути повністю не виставляють, а зберігають на полицях шаф чи у коробках. Конструкторсько-будівельні ігри потребують достатньо місця для зведення будівель та розміщення необхідного обладнання: дерев’яні, металеві, пластмасові конструктори універсального і тематичного типу, а також кубики, коробки, колодки різного розміру та інші нетрадиційні й допоміжні матеріали. У цьому міні-осередку також можуть бути представлені малюнки і схеми будівель, модульні та великогабаритні системи, які трансформуються, — палатка-автобус, будинок-пароплав тощо.

У міні-осередку театралізованих ігор доречно мати різні види театрів (настільний, пальчиковий, маріонетковий та інші), елементи декорацій, ширми, театральну бутафорію, атрибути для ігор-драматизацій, костюми та їх елементи, наголовники, нагрудні знаки, зображення відомих казкових персонажів тощо.

Міні-осередок дидактичних ігор можна розміщувати як в ігровому осередку, так і в осередку розвивального навчання. Сучасна промисловість пропонує для використання у роботі з дітьми дошкільного віку широкий вибір продукції настільно-друкованих ігор. Це — різноманітні площинні та об’ємні пазли, лото, доміно, шашки, ігри-подорожі, ігри за сюжетами казок, ігрові набори тощо.

 

Осередок образотворчої діяльності

Створюючи осередок образотворчої діяльності, слід наповнити його різноманітними матеріалами, зокрема такими, як:

прості та кольорові олівці;

пастель, акварель, гуаш;

фломастери;

крейда;

папір для малювання;

розмальовки;

мольберти;

пластилін;

лекала;

обладнання для аплікації та ліплення, для роботи з природ¬ним матеріалом.

Також у цьому осередку варто розмістити копії скульптур, репро¬дукції картин, відомості про їх авторів тощо.

Музичний осередок

У музичному осередку слід розмістити різні види музичних іграшок та музично-дидактичних ігор, дитячі музичні інструменти, ілюстрації до музичних творів, а також аудіо та відеопрогравач, аудіо та відео- записи тощо.

Осередок художнього слова

В осередку художнього слова має бути облаштоване місце для роботи дітей із книжкою. Педагогічним працівникам слід розмістити на полицях книги різних жанрів, альбоми, папки з ілюстраціями до художніх творів, зображення казкових персонажів, портрети класи¬ків української дитячої літератури. Також у цьому осередку доцільно облаштувати «книжкову лікарню», де діти мали б змогу ремонтувати книги.

Осередок народознавства

В осередку народознавства можна розмістити предмети української національної символіки — вінок, вишитий рушник, жовто-блакитний прапорець, тризубець, ляльки в українському народному вбранні, посуд, традиційні українські іграшки, витвори декоративно- вжиткового мистецтва, зображення «родинного дерева життя» тощо. В осередку народознавства можна також створити міні-осередок — куточок родини, в якому розмістити фотографії членів родини, інформацію про найближче сімейне оточення дітей.

Осередок розвивального навчання

Для дітей раннього та молодшого дошкільного віку в осередку розвивального навчання мають бути матеріали, спрямовані на розвиток сенсорних відчуттів у дітей:

 

  • дидактичні іграшки (мотрійки, різні піраміди, різнокольорові втулки);
  • геометричні фігурки, коробочки різного розміру;
  • спеціально виготовлене обладнання для розпізнавання предметів на дотик, слух, для розвитку зорового сприйняття та дрібної моторики рук тощо.

Оснащення осередку розвивального навчання для дітей старшого дошкільного віку слід збагатити атрибутами, які спрямовані на розвиток у них пізнавальних та психічних процесів. Це можуть бути:

головоломки;

ребуси;

кросворди;

ігри типу «Танграм», «Чарівні палички»;

математичне лото;

доміно тощо.

З метою формування елементарних математичних уявлень у дітей цей осередок необхідно забезпечити матеріалами для озна¬йомлення з цифрами, числовими множинами, просторовими, ча¬совими поняттями та поняттями розміру і об’єму. Для цього варто мати:

різноманітні розмальовки;

парні картки;

площинні лабіринти;

схематичний годинник;

штанги;

стрічки;

смужки різної довжини і ширини;

умовні мірки;

різні ємності;

предмети для вимірювання об’єму і ваги тощо.

У цьому осередку також мають бути матеріали для навчання дітей грамоти: зображення букв, алфавіт, кубики Зайцева, магнітна абетка, таблиці, схеми, тренажери та посібники для підготовки руки дитини до письма тощо.

Спортивний осередок

Залежно від віку дітей та їхньої фізичної підготовленості спортивні осередки оснащують по-різному. Проте обов’язково у такому осередку мають бути:

м’ячі;

кольорові кулі для прокочування;

кеглі;

мішечки з піском для метання;

скакалки тощо.

Для розвитку основних рухів дітей у спортивному осередку доцільно також мати:

дуги;

лави;

колоди;

куби;

обручі;

сюжетні нестандартні м’які іграшки для переступання, підлізання, перестрибування;

ракетки з воланами;

різноманітні природні матеріали (шишки, каштани, жолуді);

кольорові стрічки, прапорці, султани, парашути;

обладнання для спортивних ігор (баскетбольне кільце, дартс, кільцекид, шашки, шахи).

Для оптимального розміщення спортивного матеріалу варто використати гачки, коробки, ящики, навісні полиці тощо.

 

Осередок трудової діяльності

В осередку трудової діяльності має бути обладнання, яке спонукатиме дітей до практичних дій та сприятиме розвитку у них навичок самообслуговування. Для дітей раннього та молодшого віку слід мати різні типи тренажерів на застібання та шнурування, таці, фартухи, ганчірки, губки тощо. Для дітей старшого дошкільного віку в осередку трудової діяльності варто передбачити міні-стенди, наприклад, куточок «Ми чергуємо» — з фартухами, совочками та щітками для змітання крихт зі столу, губками, ганчірками; куточок «Маленькі помічники» — з дитячими граблями, совками, лопатами тощо.

Осередок відпочинку та усамітнення

В осередку відпочинку та усамітнення варто створити умови, які давали б дітям можливість відпочити, заспокоїтися, позбутися негативних емоцій, поділитися з педагогом своїми проблемами, переживаннями, разом розв’язати конфліктну ситуацію. Цей осередок доцільно облаштовувати м’якими меблями, бажано відокремити його від інших осередків ширмою.

Осередок самопізнання

В осередку самопізнання доцільно розмістити дзеркало, предмети індивідуального догляду. У цьому осередку мають бути ілюстрації до казок, оповідань, дитячі книги, фотографії. Тут також можна встановити ростомір, ваги тощо.

Осередок співпраці з батьками

В осередку співпраці з батьками необхідно передбачити стенди, папки-пересувки, плакати, на яких розміщують інформацію для батьків: поради, рекомендації психологічного та педагогічного змісту, оголошення тощо.

Осередок власної кімнати

В осередку власної кімнати мають бути зібрані короткі відомості про дітей групи, працівників, зазначена назва групи (наприклад — «Казка», «Усмішка», «Курчата» тощо). Цей осередок можна оформити груповими фотографіями дітей, яскравим панно, атрибутикою до назви групи. Також в осередку власної кімнати розміщують вітальні листівки та інформацію про дітей, які святкують день народження. Тут можна облаштувати стенди з побажаннями та рекомендаціями для дітей та батьків, а також з інформацією про досягнення дітей (перемога у спортивному змаганні, участь у святі тощо).

Категорія: Мої файли | Додав: dnzsynivka
Переглядів: 964 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: